اصغر بیچاره

کارگردان بازیگر عکاس | 88 ساله(فوت شده)
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 309 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

اصغر بیچاره (۲۲ خرداد ۱۳۰۶ تهران - ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ لس آنجلس، کالیفرنیا) عکاس، بازیگر و کارگردان ایرانی بود. از او به‌عنوان قدیمی‌ترین عکاس سینمای ایران یاد می‌شود. بیچاره بزرگترین آرشیو عکس ایران را در اختیار داشت.


زندگی‌نامه

اصغر بیچاره در ۱۳۰۶ (یا ۱۳۰۹) در تهران به دنیا آمد و از ۱۳ سالگی به عنوان کارگرِ ساده در یک عکاسی به کار مشغول شد، پس از چند سال در لاله‌زار تهران مغازه‌ای باز کرد که نام او عکاسخانه شهرزاد بود و به زودی تبدیل به پاتوق هنرمندان و نویسندگان معروف آن زمان شد.

نخستین‌بار با گرفتنِ کپی از تمام عکس‌های فیلم دخترِ لُر برای عبدالحسین سپنتا فیلمنامه‌نویس این فیلم، رسماً وارد دنیای هنر شد. سپس با آشنایی با تئاتر، افزون بر عکاسی از نمایش‌ها، گاه در بعضی از آنها هم به بازی پرداخت. چند سال بعد با گروهِ دوبلهٔ مرتضی حنانه و حسین سرشار در ایتالیا همکاری کرد. او عکاسی را از سال ۱۳۲۳ آغاز کرد. از او نمایشگاه‌های متعددی در داخل و خارج از ایران برپا شده است. اصغر بیچاره خانهٔ خود را در خیابان کوشک به فیلم‌های قدیمی سپرده بود که حدود ۴۰۰ فیلم در آن فیلمبرداری شد.


درگذشت

اصغر بیچاره مدتی به سرطانِ حنجره دچار شده بود و سرانجام در سنِ ۸۹ سالگی در سالروزِ تولدِ خود در آپارتمانش در آمریکا درگذشت.

پیکر وی در ۵ مرداد ۱۳۹۵ از ایالات متحده آمریکا به ایران منتقل و در ۷ مرداد در قطعه هنرمندان قبرستان بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.


فعالیت‌های عکاسی

بیچاره در نمایشگاه‌های مختلفِ عکس و عکاسی در ایران و دیگر کشورهای جهان حضور داشته است. وی بزرگترین آرشیوِ عکسِ سینما و تئاترِ ایران را در خانهٔ خود گرد آورد و در موزهٔ شخصی‌اش دوربین‌هایی از قدیمی‌ترین عکاسانِ ایران مانندِ دوربینِ ماشاءالله خان عکاسباشی را نگهداری می‌کرد. بیچاره سه جلد کتاب دربارهٔ تاریخ سینمای ایران نگاشته است. او افزون بر عکاسیِ ۳۸ فیلم، سابقهٔ بازی در ۲۳ فیلم سینمایی را نیز در کارنامه دارد.


بازیگری

فیلم‌هایی که بیچاره درآن‌ها به بازی پرداخته است:

آژانس دوستی (۱۳۷۸)

سفرسبز

دم صبح (۱۳۸۴)

بانوی من (۱۳۸۱)

زیستن (۱۳۸۰)

مزاحم (۱۳۸۰)

نان و عشق و موتور ۱۰۰۰ (۱۳۸۰)

بوی کافور، عطر یاس (۱۳۷۸)

جنگجوی پیروز (۱۳۷۷)

چهره (۱۳۷۴)

افسانه دو خواهر (۱۳۷۳)

ای ایران (۱۳۶۸)

ناخدا خورشید (۱۳۶۵)

امشب اشکی می‌ریزد (۱۳۵۷)

کلام حق (۱۳۵۶)

کوسه جنوب (۱۳۵۶)

رفیق (۱۳۵۴)

عمو فوتبالی (۱۳۵۴)

قفس (۱۳۵۳)

تنها مرد محله (۱۳۵۱)

قلندر (۱۳۵۱)

زمین تلخ (۱۳۴۱)

گربه وحشی (۱۳۴۱)

یکی بود یکی نبود (۱۳۳۸)

لیلی و مجنون (۱۳۳۵)


دیگر فعالیت‌های او

اصغر بیچاره، نویسنده و کارگردان فیلم مستند «سَنَد زنده» در سال ۱۳۵۹ بوده است. او همچنین در سینمای ایران به عنوان تهیه‌کننده، فیلم‌بردار و سایر بخش‌ها نیز فعالیت داشته است.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان