زهرا امیرابراهیمی

بازیگر | ثبت نشده!
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 119 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

زهرا امیرابراهیمی (زادهٔ ۱۳۶۰) بازیگر و عکاس ایرانی است. وی با ایفای نقش در مجموعهٔ تلویزیونی کمکم کن (رمضان ۱۳۸۳)٬ غریبانه (۱۳۸۳) و نرگس (تابستان ۱۳۸۵) به شهرت رسید. امیرابراهیمی پس از انتشار فیلمی از روابط خصوصی‌اش از ایران مهاجرت کرد. او در سال ۲۰۱۸ برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر نقش اول زن فیلم خارجی‌زبان از جشنواره بین‌المللی فیلم نیس ‏(en)‏ شد.


زندگی

امیرابراهیمی در رشته بازیگری تئاتر فارغ‌التحصیل شد. کار سینما را با ساخت فیلمی کوتاه با عنوان خت در سال ۱۳۷۸ آغاز کرد. امیرابراهیمی در عکاسی نیز فعال است. وی از سال ۱۳۸۴ عکاسی را به صورت حرفه‌ای ادامه داد و تاکنون دو نمایشگاه با عنوان دید اول و دید دوم برگزار کرده‌است.


جنجال

تصویری از مقاله مربوط به ماجرای «فیلم هم‌آغوشی منتسب به زهرا امیرابراهیمی» در مجلهٔ پلی‌بوی مه ۲۰۰۷. در تصویر نوشته شده‌است: «درز شدنِ فیلمی اروتیک به بیرون، بنا به ادعا یک هنرپیشهٔ ایرانی را نمایان می‌کند و حجاب را از جامعه‌ای درگیر تضاد برمی‌افکند.»

زهرا امیرابراهیمی در سال ۱۳۸۵ درگیر انتساب دو فیلم سکسی به خودش شد. این فیلم‌ها هم‌آغوشی دختر و پسری جوان را به تصویر می‌کشیدند. با پخش وسیع این فیلم‌ها بر روی اینترنت و سی‌دی‌های خانگی، امیرابراهیمی انتساب آنها به خودش را انکار کرد و آن را یک تهمت ناروا و برچسب غیرانسانی نامید. امیرابراهیمی با اشاره به نامزدی پیشین خود با مردی که در فیلم حضور داشت، به خبرنگار روزنامه گاردین گفت: «نامزدم را بعد از آن که در رابطه زناشویی مان خیانت کرد ترک کردم، زیرا آدمی هرزه بود.»


پس از خروج از ایران

امیرابراهیمی پیش از ترک ایران در دو فیلم سینمایی سفر به هیدالو و انتظار بازی کرده‌است.او پس از خروج از ایران، در فرانسه سکنی گزید و در تئاتر رؤیای طاهرگان خاموش به همراه شبنم طلوعی به ایفای نقش پرداخت.


فیلم شناسی:

سال انتشارعنواننقشتوضیحکارگردان
۲۰۱۷تابوی تهرانساراعلی سوزنده
۲۰۱۶مهریه و دموکراسیویدا
۲۰۰۸شیرینیکی از شنوندگانعباس کیارستمی
۱۳۸۵نرگسزهرهمجموعهٔ تلویزیونیسیروس مقدم
۱۳۸۴سفر به هیدالومجتبی راعی
۱۳۸۳غریبانهمجموعهٔ تلویزیونیقاسم جعفری
۱۳۸۳کمکم کنمجموعهٔ تلویزیونیقاسم جعفری
۱۳۷۹انتظارمحمد نوری زاد

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان