لوئی سی.کی

کارگردان بازیگر نویسنده کمدین | 56 ساله
  • اشتراک
  • 0 دیدگاه
  • 365 بازدید

درباره هنرمند

بیوگرافی

لوئی سی.کی. (متولد ۱۲ سپتامبر، ۱۹۶۷) (به انگلیسی: .Louis C.K؛ با نام شناسنامه‌ای Louis Székely) کمدین سرپایی برنده جایزه امی و نویسنده، تدوینگر، بازیگر و کارگردان فیلم و تلویزیون می‌باشد. او همچنین بازیگر مجموعه تلویزیونی لوئی از شبکه اف‌ایکس است که تهیه، تدوین، نویسندگی و کارگردانی آن نیز بر عهده او می‌باشد.


شروع زندگی و حرفه

نام حرفه‌ای سی.کی. برگفته از تلفظ انگلیسی نام خانوادگی مجارستانی او، سیکی می‌باشد. سی.کی. در واشینگتن، دی. سی. متولد شد. او پسر ماری لوئی، مهندس نرم‌افزار و لوئی سلکی، اقتصاددان می‌باشد.  پدربزرگ پدری سی.کی. یک یهودی مجارستانی بود که به مکزیک مهاجرت نمود و در آنجا با مادربزرگ پدری او که یک مکزیکی کاتولیک از تبار اسپانیایی و بومی‌های مکزیک بود آشنا شد. پدر سی.کی. در مکزیک متولد شد درحالی که مادر او یک آمریکایی از تبار کاتولیک‌های ایرلندی است که در مزرعه‌ای در میشیگان بزرگ شده بود. پدر و مادر او در دانشگاه هاروارد در یکی از برنامه‌های تابستانی، در حالی که پدر او در حال پایان تحصیل و دریافت مدرک دانشگاهیاش بود، با هم آشنا شدند. در حالی که سی.کی. در واشینگتن به دنیا آمد اما تا سن ۷ سالگی در مکزیکو سیتی زندگی کرد. زبان اول او اسپانیایی است و او هنوز هم شهروند مکزیک محسوب می‌شود.

پس از مهاجرت او به بوستون، سی.کی. تحت تأثیر بیل کازبی، ریچارد پریور، استیو مارتین و جرج کارلین تصمیم گرفت تا نویسنده و کمدین شود. در زمانی که او ده سال داشت، والدینش طلاق گرفتند. او و سه خواهر و برادرش توسط مادرشان در نیوتون، ماساچوست بزرگ شدند. اولین دلیل برای اشتیاق او به ساخت فیلم و برنامه تلویزیونی مادرش بود. "یادم میاید که وقتی کلاس پنجم بودم با خودم فکر می‌کردم که من باید وارد اون جعبه بشم و برنامه بهتر درست کنم ... به خاطر مادرم." 


پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان نیوتون نورث، او به عنوان تعمیرکار خودرو شروع به کار کرد، در حالی که قصد اجرای سرپایی داشت.[۳] اولین تلاشش برای اجرا در سال ۱۹۸۴ در یک کمدی کلاب بود. به او پنج دقیقه وقت داده شد، درحالی که او تنها برای دو دقیقه برنامه داشت.[۱۲] این تجربه باعث شد او به مدت دو سال کمدی اجرا نکند.[۱۳] سی.کی. به تدریج پیش رفت تا شروع برنامه‌های جری ساینفلد و مجری‌گری در کمدی کلاب‌ها [۳] تا زمانی که او در سال ۱۹۸۹ به منهتن نقل مکان نمود

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان