جنگوی زنجیرگسسته (Django Unchained)

درام , تاریخی
  • 0 دیدگاه
  • 982 بازدید
9
جنگوی زنجیرگسسته (Django Unchained)

جنگوی زنجیرگسسته (Django Unchained)

داستان فیلم


جنگوی زنجیرگسسته (به انگلیسی: Django Unchained) فیلمی وسترن آمریکایی به نویسندگی و کارگردانی کوئنتین تارانتینو است. در این فیلم بازیگرانی همچون جیمی فاکس، کریستف والتس و لئوناردو دی‌کاپریو ایفای نقش کرده‌اند. نخستین اکران این فیلم در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۲، در تئاتر زیگفلد واقع در نیویورک بود و سپس از تاریخ ۲۵ دسامبر ۲۰۱۲ در ایالات متحده به نمایش درآمد.

داستان:

در تگزاس سال ۱۸۵۸، برادران اسپک، ایس و دیکی، گروهی از بردگان سیاهپوست پیاده را می‌رانند. یکی از بردگان در زنجیر جنگو نام دارد که او را از زنش برومیلدا جدا کرده و فروخته‌اند. دکتر کینگز شولتس یک دندان‌پزشک-تبدیل به-شکارچی جایزه‌بگیر شدهٔ اهل دوسلدورف برادران اسپک را متوقف کرده خواهان خرید یکی از بردگان می‌شود. وقتی او از جنگو در خصوص اطلاعش از برادران بریتل، گروهی از خلافکاران که دکتر شولتس مجوز بازداشتشان را دارد، سؤال می‌کند، ایس ناراحت شده و به طور تهدیدآمیزی تفنگش را به سوی شولتس نشانه می‌گیرد. شولتس که هفت‌تیرکش قهاری است، در مقابل فوراً ایس را می‌کشد و دیکی را زخمی می‌کند، بردگان آزاد شده او را می‌کشند و به سوی آزادی و ستاره شمالی می‌روند.

جوایز و افتخارات:

این فیلم از میان نظر ۲۵۵ منقد سینما توانست ۸۷ درصد راتن تومیتو را کسب کند. در هشتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار فیلم جنگوی آزاد شده نامزد دریافت ۵ جایزهٔ اسکار در رشته‌های بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین صداگذاری و بهترین فیلم‌برداری شد. کریستف والتس و کوئنتین تارانتینو به ترتیب جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین فیلمنامهٔ غیراقتباسی را به دست آوردند.

حقایق جالب و خواندنی فیلم «جانگوی آزاد شده»:

  1. هنگامی که “کلوین کندی” در سکانس میز شام، دست خود را خون آورد، در حقیقت “لئوناردو دیکاپریو” در حین بازی دست خود را به وسیله تکه‌ای شیشه از لیوان برید اما دیکاپریو خونریزی را نادیده گرفت و به بازی در قالب شخصیتش ادامه داد. در آن لحظه کوئنتین تارانتینو به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و این بخش که جزئی از فیلمنامه اصلی نبود را به ویرایش پایانی اضافه نمود، هنگامی که کارگردان در پایان برداشت، “کات” گفت، صحنه ناگهان منفجر شد و گروه پزشکی برای درمان دست دیکاپریو وارد صحنه شدند. دست دیکاپریو بانداج شد و سپس تارانتینو در برداشت بعدی، ایده دست کشیدن بر روی صورت “کری واشنگتن” و خونین شدن صورت او مطرح شد و گروه گریم، صورت واشنگتن را حسابی با خون مصنوعی پوشاند.
  2. هنگامی که “دکتر شولتز” دینامیت را در نماد دندان واگن خود قرار میدهد، آهنگ متن جانگو را سوت میزند.
  3. “جیمی فاکس” بازیگر شخصیت جانگو، در طول فیلم از اسب شخصی خود، “چیتا” استفاده کرده بود و تنها بر روی اسب خود مینشست.
  4. در مصاحبه‌ای تارانتینو عنوان کرده بود که در متن اصلی، سکانس مبارزه “مندیگو” با سگ‌ها، طولانی و خشن‌تر بوده. او گفته بود با این سکانس قصد داشت تا با روح و روان مخاطبان خود بازی کند ولی در نهایت صحنه‌های اضافی را کات زد و به نسخه نهایی اضافه نشد.
  5. مرد سفیدپوستی که در انتهای فیلم، پوکر بازی میکند، در حقیقت به عنوان یکی از برده‌داران فیلم ظاهر شده بود.
  6. “ویل اسمیت”، “ادریس آلبا”، “کریس تاکر”، “ترنس هاوارد”، “مایکل کنث ویلیامز” و “تاریس گیبسون” برای بازی در نقش جانگو در نظر گفته شده بودند. کوئنتین تارانتینو در حقیقت فیلمنامه را برای ویل اسمیت نوشته بود ولی پس از ارائه فیلمنامه به او، اسمیت تصمیم گرفت تا این نقش را بازی نکند و سپس تارانتینو بازی در قالب این شخصیت را، به جیمی فاکس پیشنهاد داد و او پذیرفت.
  7. فیلم در طول صد و سی روز فیلمبرداری شد، این مدت زمان خرج شده توسط تارانتینو، طولانی‌ترین زمان در برنامه کاری کارگردان فیلم و برای یک فیلم یک قسمتی میباشد.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان