سرزمین کهن (سرزمین مادری)

تاریخی
  • 0 دیدگاه
  • 492 بازدید
8
سرزمین کهن (سرزمین مادری)

سرزمین کهن (سرزمین مادری)

داستان فیلم

سرزمین مادری(سرزمين کهن) یک مجموعه تلویزیونی ایرانی به کارگردانی کمال تبریزی که به بررسی وقایع سیاسی- تاریخی - اجتماعی ایران از سال ۱۳۲۰ خورشیدی تا انقلاب ۱۳۵۷ و در بستر زندگی یک پسر نوجوان می‌پردازد. بنابر زمان‌بندی اعلام‌شده، پخش سریال قرار بود ۵ دی ۱۳۹۲ از تلویزیون شبکه سه ایران انجام شود که با استدلال‌هایی همچون بازنگری در پوشش بازیگران زن و همچنین آنچه که نارضایتی مسئولان صدا و سیما از کم‌رنگ بودن نقش جریانات اسلامی در پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ خواندند، با تأخیر روبرو شد تا برخی صحنه‌های آن دوباره فیلمبرداری شود؛ که نهایتاً ۳ بهمن ۱۳۹۲ روی آنتن رفت اما پس از پخش چهار قسمت از سریال، توهین و تحریف تاریخ ایل بختیاری از آن برداشت شد و موجی از اعتراضات در مناطق بختیاری‌نشین، در استان‌های خوزستان، چهارمحال بختیاری، اصفهان و لرستان ، فارس ، کهگیلویه و بویراحمد و همچنین شخصیت‌های تأثیرگذار این قوم را در پی داشت. پس از این اعتراضات، پخش ان توقیف شد تا سریال اصلاح شود قرار است دوباره این سریال پخش شود لازم به ذکر است که این سریال از شبکه سه بزودی و بنام سرزمین مادری اغاز به پخش خواهد کرد.

خلاصه سریال

این مجموعه به بررسی تاریخ سیاسی-اجتماعی ایران از سال ۱۳۲۰ تا پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران در بستر زندگی یک پسربچه می‌پردازد که در قالب سه فصل برای پخش آماده شده است. در فصل اول سریال، کودکی رهی که شخصیت اصلی سرزمین کهن است به تصویر کشیده می‌شود، که نقش او را علی شادمان (بازیگر کودک فیلم میم مثل مادر) بازی می‌کند. رهی بعد از بمباران دهکده محل سکونت‌شان توسط نیروهای متفقین، از زیر آوار بیرون کشیده می‌شود. رهی پس از چند روز مراقبت توسط مادرش راهی تهران می‌شود. سال‌ها بعد او در یک خانواده توده‌ای بزرگ می‌شود، اما بر اثر به وقوع پیوستن ماجراهایی او به یک خانواده درباری سپرده می‌شود. در این خانواده است که او رفته رفته به هویت خود پی می‌برد. همین باعث می‌شود به یک خانواده دیگر که مذهبی هستند، سپرده شود، اما این پایان ماجراهای او و اطرافیانش نیست.

این سریال قرار بود تاریخ معاصر ایران را در قالب سه فاز ۶۶ قسمتی و پنجاه دقیقه‌ای بررسی کند و در سال ۸۶ پیش‌تولید خود را آغاز کرد و ساخت دکور نیز شروع شد و قرار شد کمال تبریزی، سریال خود را در لوکیشن عظیمی در شهرک غزالی بسازد. در نیمه آذر ۸۷ در شهرک سینمایی غزالی فیلمبرداری فاز اول خود را آغاز کرد و بعد از اصلاحاتی که روی فیلمنامه شده بود فاز اول سریال دراوایل سال ۸۹ به اتمام رسید. فاز دوم سریال از دی ماه ۸۹ شروع شد و بعد از مشکلات مالی و اصلاحاتی که به فیلمنامه وارد شده بود در شهریور۹۲ به اتمام رسید ولی تصویربرداری مجدد برای اصلاحات نیز آغاز شد در ۳ بهمن ۹۲ این سریال روی آنتن شبکه سه رفت اما فقط چهار قسمت از سریال پخش شد که موجی از اعتراضات بختیاری‌ها را در پی داشت که باعث تعطیل شدن سریال و ناتمام ماندن فاز دوم شد و عذر خواهی صدا و سیما و عوامل سریال شد در سال ۹۴ زمزمه‌هایی در مورد پخش این سریال به گوش می‌رسید. در مردادماه ۹۴ پیش تولید فاز سوم سرزمین کهن شروع شد و فیلمبرداری از بهمن ۹۴ آغاز شد و تا تیر ۹۶ به پایان رسید قرار است دوباره این سریال البته پخش شود.ابتدا نام سریال سرزمين کهن بود اما بعد به سرزمین مادری تغییر یافت.

برای نظر دادن باید عضو شوید!

ورود به سامانه عضویت رایگان